29.1.2016

Historie

Vznik skautingu ve Střelicích, období „První republiky“:

Počátek skautingu ve Střelicích je spjat s rokem 1935. Činnost byla tehdy podnícena popudem pana Běhala a jeho syna. Po krátkém působení se však členové oddílu pro rozdílné názory rozešli.

Po krátké době nečinnosti se do obce přistěhoval Karel Doležal – Akela, který se ujal vedení oddílu. Tím vznikl 1. skautský oddíl, který čítal 14 členů ve družinách Ledňáčků a Lišek. Schůzky tehdy probíhaly v nádražní výtopně.

První tábor 1.oddílu byl nad Skřipským mlýnem v roce 1937.

V roce 1937 ve Střelicích  vzniká na popud J. K. Babyho další skautský oddíl, katolický 40. oddíl, později, po spojení skautských organizací v Československu, přečíslený na 2. oddíl. Vůdcem oddílu se stal  Ladislav Ondráček – Sova, jeho zástupcem Jaroslav Bartl.

  1. oddíl působil především v novějších „Vršovicích“, blíže nádraží,  2. oddíl spíše v historicky starším jádru obce. Oba oddíly byly čistě chlapecké.

Činnost v období 2. světové války

Před obsazením našeho státu fašistickými Němci drželi naši skauti hlídky u mostů a tunelů na trati Střelice – Moravské Bránice.

Po začátku okupace na udání Němce Petery provedlo gestapo u Karla Doležela domovní prohlídku a zabavilo skautský majetek.

Činnost střelických skautů i přes zákaz Němci pokračovala i za války. Mnozí členové se zapojili do protifašistického odboje. Velmi statečně si počínal radista br. Sova – Ladislav Ondráček, který měl na starosti radiovou stanici. Za odbojovou činnost zaplatil životem br. Jaroslav Svoboda z 1. oddílu, který zahynul ve vězení v Breslau (dnešní Wroctaw). Jeho jméno nese dnes jedna ze Střeleckých ulic.

„2. republika“, 1945 – 1951

Po osvobození Československa nastala opět bohatá činnost obou, stále výhradně chlapeckých, oddílů. 1. oddíl si začal budovat klubovnu.

Vůdcem 2. oddílu byl Ludvík Novotný, jeho zástupcem Jaroslav Bartl.

V roce 1948 byly, patrně pro nedostatek vůdců, oba oddíly spojeny a v letě 1949 uskutečnily tábor na Šumavě.

Roku 1951 byla činnost skautů totalitním komunistickým režimem opět ukončena. Někteří skauti v činnosti ustali, jiní přešli do turistických oddílů.

1968 – 1970

V roce 1968 činnost obnovil pouze 1.oddíl pod vedením Milana Drápely – Lana. Členové byli opět z celé obce a několik členů dojíždělo na kole i z okolních vesnic. Oddíl čítal 35 – 40 členů.  Uskutečnil se i junácký tábor pod Javořicí na Českomoravské vrchovině.

Po příjezdu sovětských vojsk a nástupu normalizace byla činnost Junáka v ČSSR opět totalitním režimem násilně přerušena v r. 1970.

„Novodobá, porevoluční historie“

Po další více než dvacetileté odmlce začal Junák ve Střelicích opět působit.

Vůdcem střediska se stal nejprve Jiří Teplý st., po několika letech jej vystřídal Antonín Grégr.

  1. skautský oddíl začal přijímat též zájemkyně a stal se oddílem smíšeným, jeho vůdcem byl zpočátku Radek Marek, později Jiří Doležal.

Uskutečnil několik táborů ve Smrku, Kamenné a na Bílém potoce.

Zpočátku měl oddíl přes 20 členů, později však členů začalo ubývat a kolem roku 1996, po odstěhování vůdce ze Střelic, přestal oddíl fungovat úplně, někteří členové přešli do katolických oddílů, většina však aktivního skautingu zanechala.

Starší členové 1. oddílu založili v roce 1990 také 1. oddíl oldskautů. Ten však brzy po zániku 1.odd. také zanikl.

V roce 1990 byl také obnoven katolicky orientovaný 2.chlapecký oddíl. Na obnovení se podílel Wabi, který se stal vůdcem oddílu, a jeho bratr Šagi, jenž byl ustanoven duchovním rádcem oddílu. Na vedení a obnově se zároveň podíleli také členové „foglarovského“ chlapeckého klubu Chlapci úplňku, po němž také oddíl dnes nese název. Mnozí z nich také dodnes ve středisku aktivně pracují (Andy, Morgan, Yetti). Na počátku oddíl čítal kolem 35 členů, byly zde družiny: Bílí jeleni, Sokoli, Káňata a troubská družina Šedí vlci, družina roverů, a po roce fungování oddílu také dvě šestky vlčat – Modrá a Hnědá.

Téhož roku byl založen také katolický 2. dívčí oddíl „Radostné slunce“, první jeho vůdkyní byla Jaroslava Palátová za pomoci Lenky (za svobodna) Palátové, která se později stala vůdkyní oddílu, a  Heleny (toho času) Holešovské. Oddíl měl kolem 20 členů, družiny Komety a  Jitřenky, později Lišky a Lasičky, a jednu až dvě šestky světlušek – Růžovou a Červenou.

Byl také založen 2. klub oldskautů „Krínon“, v němž se registrovali dospělí skauti, kteří neměli funkce v našich oddílech a zahrnoval také několik skautských kněží: Víta Dlapku, Vladimíra Šagiho Záleského a Marka Orko Váchu.

Oddíly se scházely v klubovně u Dlapků V Cihelně, později na  Ant. Smutného. Tábory obou 2.oddílů nebývaly zcela společné avšak většinou na stejných tábořištích: 1991 –Smrk, 1992 – Uhřínov, 1993 – Kamenná, 1994 – Ramzová, 1995 – Bukovinka, 1996 – Smrk, 1997 – Hluboká, 1998 – fara Mrákotín, 1999 – fara Strážek, 2000- Krkatá Bába (u Černé Hory), 2001 – Újezd u Rosic, 2002 – Újezd u Rosic, 2003 –  Uhřínov, 2004 – Beskydy – tábory oddělené, 2005 – Kladky, 2006 – Polná.

V roce 1995 převzal vedení 2.CHO Morgan  později na čas také Yetti, a Wabi byl zvolen vůdcem střediska. Vůdkyní 2.DO se po Lence stala Mirka Matějková a pak její sestra Jana.

Klubovna byla později přestěhována do kaplanky na střelické faře, kterou se snažíme postupně spravovat. Oddíly, zvláště chlapecký, začaly ztrácet členy a dnes přetrvává stav počtu členů v obou oddílech přibližně okolo 20.